Transport drobnicowy – co warto o nim wiedzieć?

04.10.2021

Przewożenie drobnych elementów to wyzwanie dla branży transportowej i spedycyjnej. Specjaliści muszą odpowiednio dobrać opakowania i typ transportu, aby przetransportowanie towarów z punktu A do punktu B było opłacalne. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, na czym dokłądnie polega transport drobnicowy I jakie są zagrożenia z nim związane.

Czym jest transport drobnicowy?

Transport drobnicowy definiowany jest jako dostawa ładunków częściowych będących elementami o niewielkich gabarytach. W branży określa się go mianem LCL (ang. less than container load), LTL (ang. less than truckload) bądź PL (ang. partial load). Przewóz drobnicowy dotyczy zarówno przetworzonych elementów, jak i gotowych zapakowanych produktów finalnych. Przewożona drobnica nie może być rozdzielana, a opakowania powinny być jednostkowe lub zbiorcze.

Transport drobnicowy międzynarodowy oraz transport drobnicowy krajowy mają ograniczenia dotyczące rodzaju przewożonego ładunku. Przesyłkami drobnicowymi nie mogą być zwierzęta, papiery wartościowe, biżuteria, rośliny, materiały niebezpieczne (np. broń) czy żywność z krótką datą ważności. Towary drobnicowe to zazwyczaj przesyłki detaliczne, zaadresowane do osób fizycznych.

Dobór opakowań w transporcie drobnicowym

Ładunki drobnicowe można przewozić osobno lub w opakowaniach (pudłach, kartonach, workach). Opakowania zbiorcze tworzy się poprzez połączenie ze sobą poszczególnych pakunków jednostkowych. Dzięki temu można zminimalizować cenę przewozu oraz zadbać o względy środowiskowe. Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest jednorazowe przewiezienie większej ilości paczek, aniżeli wielokrotny transport mniejszych elementów. Przewozy drobnicowe trudniej skoordynować od przewozów masowych. Przesyłki wchodzące w skład transportu odznaczają się różną wagą oraz wytrzymałością. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich opakowań, które powinny zabezpieczyć towar w trakcie transportu, chronić go przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi, a także odpowiednio identyfikować adresata.

Zagrożenia w transporcie drobnicowym

Towary drobnicowe są bardziej narażone na uszkodzenia podczas transportu od towarów pełno-kontenerowych. Wymagają skoordynowania procesów załadunku i rozładunku. Opakowania powinny być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym. Niewielkie paczki są dużo bardziej narażone na negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Transport do Grecji jest dużo tańszy i bezpieczniejszy, gdyż ten kraj znajduje się w obrębie Unii Europejskiej. Tak samo wygląda sytuacja transportu do Fracnji. W przypadku, gdy transport wymaga przejścia odprawy celnej, występują znaczące ograniczenia I spowlnienia. Tak jest na przykład przy transporcie do Rosji.