Transportowanie żywności a podstawowe wymagania – jak się za to zabrać?

02.11.2021

Transportowanie żywności musi być poprzedzone wnikliwymi analizami. Dzięki temu będzie się przestrzegało obowiązujących wymagań i nie narazi się na żadne przykre konsekwencje. Przewóz żywności nie jest prosty, zwłaszcza w sytuacji, gdy artykułów spożywczych jest dużo. Niektóre produkty muszą być przewożone w tzw. samochodach chłodniach. Wiedza w tym zakresie przyda się osobom, które transportem żywności zajmują się zawodowo.

Transport żywności – co trzeba wiedzieć o tym zjawisku?

Transport żywności jest współcześnie realizowany na coraz szerszą skalę, nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami. Zawodowych kierowców obowiązują pewne przepisy, których powinno się bezwzględnie przestrzegać. Głównym dokumentem jest oczywiście Ustawa o warunkach zdrowotnych żywienia i żywności.

Kolejny istotny punkt to międzynarodowa konwencja ATP, dotycząca m.in.:

  • szybko psujących się artykułów spożywczych,
  • dopasowania środków transportu do przewożonych produktów spożywczych,
  • dopasowania temperatury wewnątrz pojazdu do charakteru realizowanego zlecenia.

Realizując przewóz żywności nie warto zapominać jednocześnie o rozporządzeniu zawierającym w sobie aktualne wymagania sanitarne. To najistotniejsze dokumenty transportu żywności, dzięki którym nie popełni się żadnych błędów. 

Transport spożywczy – jak zabrać się za przygotowanie pojazdu?

Transport spożywczy ma bardzo duży związek z umiejętnym przygotowaniem pojazdu. Specjalną odmianą jest w tym przypadku transport chłodniczy, w którym na szczególne wyróżnienie zasługują: obecność systemu chłodzenia (temperatura dochodząca do -20 stopni Celsjusza) i izolowane ściany oraz sufit.

Transport artykułów spożywczych może się również odbywać przy pomocy czterokołowca izotermicznego (bez systemu chłodniczego) i lodowni (ze specjalnym systemem mrożenia). Obecnie bardzo chętnie realizowany jest transport do Bułgarii, lecz w tym przypadku ogromne znaczenie ma to, jakie konkretnie produkty będzie się przewoziło. 

Pojazdy służące do przewożenia produktów spożywczych muszą posiadać aktualne przeglądy, a do tego są dopuszczane do użytkowania przez sanepid.

Transport produktów spożywczych – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jak widać transport produktów spożywczych to dość poważne przedsięwzięcie, nad którym trzeba na spokojnie przysiąść, aby wszystko było dopracowane do perfekcji. Jeśli zawodowi kierowcy chcą przewozić mięso powinni zgłosić ten fakt do Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. W innym przypadku plany można odłożyć na boczny tor.

Specyficzną odmianą transportu artykułów spożywczych jest popularny ostatnimi czasy transport do Anglii. Wykorzystuje się do tego pojazdy o masie od 1 do 24 ton. Służą do tego specjalnie zaprojektowane naczepy skrzyniowe.

Nieco problemów może się pojawić przy przewozie produktów pochodzenia roślinnego. Konieczne jest wtedy posiadanie oznakowania informującego o przeznaczeniu pojazdu. Oczywiście kluczową kwestią jest to, aby wszystkie artykuły nie miały kontaktu z zanieczyszczeniami lub owadami. W razie kłopotów odpowiedzialność będzie ponosić przewoźnik.